Sekretet e bukurisë nga e gjithë bota

Sekretet e bukurisë nga e gjithë bota

Ju mund të ju duket vetja të shëndoshë por dikush mund t’ju pyes nëse keni humbur peshë këto kohë. Ju mund të ndiheni të vjetër por në të njëjtën kohë mund të merrni komplimente se sa të ‘freskët’ dukeni.

Sa e bukur ndihesh në çdo ditë është një eksperiencë subjektive. Njerëzit mund të shqetësojnë për pamjen tuaj në një ditë kur ndiheni të lodhur duke ju pyetur çfarë problemi keni apo thjesht duket sikur nuk e trajtoni më veten sepse nuk i kushtoni rëndësi pamjes së jashtme.

Është kaq interesante të shohësh se çfarë bëjnë gratë në mbarë botën për tu ndier më të bukura. Këto sekrete bukurie tregojnë se jo vetëm kemi rutinat tona individuale, por edhe rutinat tona kulturore.

1 Australia – çaji me ekstraktet e pemës dhe rrënjë yarrow

Çaji i pemës është një vaj i fuqishëm antiseptik, të cilin australianët e kombinojnë me shampon për të eleminuar zbokthin. Ekstraktet e rrënjës Yarrow janë përdorur për shekuj për të trajtuar plagët e lëkurës, por gratë Australiane e përdorin atë si super moisturizer anti-inflamator.

Ka mungesë të provave shkencore për bimën yarrow, por historikisht, e gjithë bima është përdorur për krijimin e ilaçeve.

2 Kina – Pirja e kolagjenit

Në Kinë – dhe në Shtetet e Bashkuara ka parti për të pirë kolagjen, duke u bazuar në konceptin se lëkura e mirë fillon që nga brenda , si dhe duke promovuar lëndët ushqyese. Pijet përfshijnë fragmente të kolagjenit të nxjerrë nga peshqit.

Kolagjeni përbën rreth 75 për qind të lëkurës tonë dhe është përgjegjës për elasticitetin e epidermës sonë. Studimet kanë qenë të vogla dhe më së shumti bindëse se pirja e ndihmon lëkurën, por produktet si kolagjeni, të cilat konsiderohen nutricosmetics, janë ende duke u bërë popullore.

3 Francë – Pastrimi i ujit

Ujërat Micellar janë përdorur nga gratë parisiene që nga vitet ‘90 për të mbrojtur lëkurën e tyre ndaj efekteve negative që u shkaktonte uji i qytetit. Micelles janë grupe të estereve të acideve yndyrore, të cilat ndihmojnë në shpërndarjen e papastërtive në lëkurë, duke bërë që produktet e kujdesit të lëkurës të jenë shumë më pak të nevojshme.

Uji arrin të pastrohet dhe punon si sapun dhe ujë, por pa magjinë e sapunit! Thjesht prekni një pambuk me ujë mbi fytyrën tuaj dhe vazhoni rutinën tuaj.

Give a Reply

WhatsApp WhatsApp